Melasa 5L

Melasa z cukrové řepy je v krmné kvalitě a je vhodná nejen pro koně, ale pro všechny druhy zvířat, které jsou schopny trávit cukry.

Struktura krmiva
Krmiva pro:
  • Charakter a složení:  Melasa pro koně je tekutina, sirupovité konzistence, temně hnědé, až černé barvy s měrnou hmotností 1,30, to znamená, že 1 litr = 1,20 kg. Obsahuje 42 % cukru, který však již není schopen pro velký obsah příměsí vykrystalizovat a vytěžit jej do podoby cukru. Jde o neředěný produkt vznikající při výrobě cukru z cukrové řepy. Melasa má velmi výraznou, charakteristickou sladkou chutí a vůní po karamelizovaném cukru. Konzervováno přirozeným způsobem – cukrem. V chladu a temnu skladujte pro potřeby výživy koní cca 3 měsíce. Při dlouhodobém skladování v teple ( cca nad 18 - 20 °C ) může melasa po delším čase začít kvasit.

Melasa je ceněna také pro svůj vysoký obsah minerálů ve 100 g - vápník - 205 mg, fosfor - 30 mg, železo 4,7 mg, hořčík - 249 mg, mangan - 0,98 mg, sodík - 114 mg, zinek - 2,35 mg, měď a chrom . A některých vitamínů - B1 - 1,4 mg, B2, B6 - 0,7 mg, kyselinu pantotenovou - 5,6 mg a kys. listovou.

  • Použití: Melasa pro koně je hustější, tekutá a ředitelná vodou, vyššího ztekucení dosáhnete nejen ředěním vodou, ale i zahřátím na cca 30 - 40 °C.  Melasa je výborná energetická složka krmiva a zároveň i ochucovadlo. Používá se především u špatně krmitelných koní, podviživených, nemocných a starých, dále u koní v zátěži, nebo v zimním období, atd. 

Není v potravinářské kvalitě, nevhodná pro přímí konzum člověkem.

Dávkování je individuální, dle zátěže koně a jeho zdravotního stavu. Přidává se do vody či krmiva, dle vašich zkušeností, nebo doporučení veterináře. Obvykle 2-3 % z objemu krmné dávky, nebo 0,3 - 0,6 l / kus / den. Tažní koně při těžké práci 0,6 kg melasy / den.

  • Skladování a spotřeba:  Melasu skladujte v temnu a v chladném prostředí, nejlépe do 15 °C. Menší množství dejte do ledničky. Jako krmivo spotřebujte takto uloženou melasu max. do 3 měsíců od nákupu u nás. Po naředění vodou se rychle kazí, obzvláště v teplém prostředí

Mohlo by vás také zajímat