Otruby pšeničné 25kg
Základní krmná surovina kvýrobě krmiv nebo jako doplněk krmné dávky hospodářských zvířat.
Je to vedlejší mlýnský produkt, který je tvořen po odloučení jedlé a krmné mouky zbytky zrna, tedy i klíčky, slupkami a semennými obaly. Proti zrnu, ze kterého byly získány, mají vyšší obsah dusíkatých a minerálních látek. Zvláště obsah fosforu je vysoký, na který je potřeba při sestavování krmné dávky dávat pozor, ale nelze ho úplně vyřadit, jelikož je nezbytným stavebním kamenem, stejně jako kalcium.
Vyšší množství otrub v krmivu má za následek minerální disbalanci, a také negativní vliv na bakterie fermentující vlákninu v trávicím traktu. Tímto krmným komponentem prosím krmte opatrně a s rozvahou.
Pšeničné otruby jsou hodnotným dietetickým krmivem. Obsahují asi 14 - 15 % dusíkatých látek, 4 % tuku, 9,5 % vlákniny a 5 % popelovin. Příznivě ovlivňují sekreci mléka. Jsou výborným krmivem pro březí a kojící samice. Můžeme je použít při krmení prasnic (i vietnamská prasata), při krmení ovcí, kachen a hus.
Cílová zvířata: kůň, osel, skot, koza, prase, vietnamské prasátko, slepice
Pro koně:
Bohužel stále mnoho chovatelů krmí své koně otrubami ve velikém množství, a neuvědomuje si možné negativní následky. Otruby by měli hrát v krmení koní roli pouze jako zchutňovadlo, nebo jako zdroj vit. skupiny B (B1, B6, niacin), fosforu, hořčíku, železa a zinku. A to v množství max. 0,4 kg na den (pro 500 kg koně). Při krmení vojtěškových pelet, případně řepných a dostatku sena není třeba navíc dodávat vápník, v jiném případě je to vhodné pro vyrovnání poměru Ca x P.
Vhodný zdroj: Thiaminu, niacinu, fosforu, hořčíku, draslíku, mědi, cobaltu a zinku.
Mohlo by vás také zajímat